Odszedł Marek Tarczyński

Z żalem i smutkiem informujemy,

że 15 lutego 2023 r.

w wieku 84 lat na wieczną wachtę odszedł

Marek Tarczyński

kapitan jachtowy,

pułkownik Wojska Polskiego w stanie spoczynku,

ale dla nas żeglarzy przede wszystkim człowiek morza niezwykle zasłużony dla polskiego żeglarstwa.

 
Polski historyk wojskowości, współzałożyciela Niezależnego Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej i Polskiej Fundacji Katyńskiej, 
Kapitan Tarczyński, wraz z żoną Iwoną ukochali przede wszystkim Bałtyk oraz Morze Północne. W latach 2008-2016 realizowali autorski program odwiedzenia drogą wodną wszystkich krajów strefy Schengen –„Nurtem Schengen” – godnie reprezentując biało-czerwoną banderę we wszystkich 19 krajach, do których dotarli. Kapitan Marek Tarczyński i jego żona Iwona są laureatami Nagrody Błękitnego Spinakera za najlepsze rejsy w latach 2009, 2010, 2013. W roku 2017 zostali uhonorowani Specjalnym Wyróżnieniem Błękitnego Spinakera za realizację rejsów „Nurtem Schengen”.
W ubiegłym roku Kapitan Marek Tarczyński został uhonorowany „Medalem za szczególne zasługi dla żeglarstwa polskiego”. W uzasadnieniu wniosku o przyznanie medalu napisano:
„Żeglarze mogący być przykładem jak własne marzenia, na własnym sprzęcie, bez sponsorów i dofinansowania można zrealizować tak trudny, czasochłonny i kosztowny projekt. Projekt, który daje satysfakcję realizującym go żeglarzom, jednocześnie pokazujący, że Polska bandera jest obecna w najdalszych zakątkach Europy, nawet w tych pierwszych rejsach morskich, na tak małych mieczowych jednostkach”.
 
Pogrzeb odbędzie się 28.02.23, o godz. 13.00, na Cmentarzu Prawosławnym przy ul. Wolskiej w Warszawie.
Cześć Jego Pamięci!
(informacja za pya.org.pl)