Zgłoś się do programu PolSailing 2020

PolSailing 2020, czyli Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej wystartował! Polski Związek Żeglarski, który wraz z Ministerstwem Sportu jest organizatorem programu, rozpoczął nabór do jego 8 edycji. 

PolSailing to największy w Polsce, kompleksowy program wsparcia i popularyzacji żeglarstwa dedykowany nie tylko dzieciom i młodzieży, ale też cały rodzinom. Obejmuje szkolenie zarówno teoretyczne, jak i praktyczną naukę żeglowania na łódkach typu Optimist oraz deskach windsurfingowych pod okiem wykwalifikowanych trenerów. Zajęcia na wodzie uzupełnione będą aktywnościami na lądzie, takimi jak: warsztaty, spotkania moderowane, gry sprawnościowe i zabawy terenowe. Uczestnicy otrzymają podręcznik „ABC Optimista” lub „ABC windsurfingu”, kartę umiejętności uczestnika, a na koniec „certyfikat Zdolnego Żeglarza”.

– Pomimo trudnej rzeczywistości, udało się jednak zorganizować zajęcia w ramach programu PolSailing. To bardzo ważny program upowszechniający żeglarstwo, pokazujący dzieciom i ich rodzicom, że nasz sport może stać się pasją, przygodą, a nawet stylem życia. Dzisiaj niezwykle ważne jest, aby dzieci inspirować, wskazywać im drogę. Tą drogą może być żeglarstwo – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. 

Zajęcia w klasie Optimist prowadzone będą w Bolesławcu, Częstochowie, Kaliszu, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Sosnowcu, Sławie, Świeciu, Toruniu, Trzebieży, Warszawie, Włocławku i we Wrocławiu. Edukacją w windsurfingu zajmą się ośrodki w Kaliszu, Poznaniu i w Warszawie. Zajęcia w klasie Optimist skierowane są do dzieci w wieku 7-10 lat (roczniki 2010-2013), na zajęcia w windsurfingu zapraszamy zaś dzieci w wieku 9-12 lat (roczniki 2008-2011). 

– W naszych działaniach bardziej stawiamy na jakość niż na ilość. W tym roku wyróżnimy najbardziej zaangażowane dzieci poprzez dodatkowe bezpłatne szkolenie. To będzie 30 godzin merytorycznych zajęć pod roboczą nazwą „absolwent PolSailing”, celem identyfikacji talentów sportowych oraz wzmocnienie działań naborowych do klubów i sekcji żeglarskich. Działamy dalej z zapałem, aby żeglarstwo znalazło nowych odbiorców, a aktualni mistrzowie swoich następców. Drodzy rodzice, nie musicie wyjeżdżać daleko, aby odkryć przed waszymi dziećmi wielką żeglarską przygodę – żeglarstwo jest dla każdego! Zapraszam na pokład programu PolSailing – mówi Maciej Szafran, koordynator programu PolSailing.

Pierwszym krokiem rejestracji do Programu jest wypełnienie formularza rejestracyjnego na stronie programu. Po zapoznaniu się z regulaminem i weryfikacji kryteriów należy zarejestrować się poprzez podany link, lub poprzez panel rejestracji na stronie głównej www.polsailing.pl, po prawej stronie ekranu. Efektem prawidłowej rejestracji będzie otrzymanie potwierdzenia mailowego oraz zestawu dokumentów. Następnie należy oczekiwać na kontakt koordynatora regionalnego, po ustaleniach z którym należy uzupełnić, podpisać i dostarczyć dokumenty do regionalnego koordynatora.

Tak jak w ubiegłym roku odbędą się także regionalne imprezy PolSailing Day – odbędą się one  w indywidualnych terminach dla każdego ośrodka edukacji. Nie zabraknie też zajęć dla całych rodzin pod hasłem „PolSailing Cała Rodzina pod Żaglami za Miastem”. Imprezy te, zgodnie z przeznaczeniem dotacji Ministerstwa Sportu, będą realizowane na obszarach wiejskich. 

– Chciałbym bardzo podziękować naszym partnerom, którzy włączyli się w działania na rzecz upowszechniania żeglarstwa w ramach programu PolSailing, Bardzo mnie cieszy wielowymiarowa współpraca między Polskim Związkiem Żeglarskim, Ministerstwem Sportu, władzami samorządowymi oraz Okręgowymi Związkami Żeglarskimi. Wszyscy doskonale rozumiemy potrzebę pracy u podstaw. W kraju z dostępem do morza, z tak wieloma akwenami śródlądowymi upowszechnianie żeglarstwa to dla nas misja i priorytet działania – dodaje Tomasz Chamera. 

Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w zajęciach realizowanych w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PolSailing 2020 Regulamin uczestnictwa znajduje się na stronie www.polsailing.pl